Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawa z psem w ogrodzie, na działce lub na wakacjach — co robić z psem na świeżym powietrzu?

2023-06-05
Zabawa z psem w ogrodzie, na działce lub na wakacjach — co robić z psem na świeżym powietrzu?

Spędzanie czasu na zewnątrz jest korzystne i dla nas, i dla naszych czworonogów. Choć jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do tkwienia przez większość doby w czterech ścianach, ten stan nie jest naturalny ani dla ludzi, ani dla psów. Warto więc wykorzystać piękną pogodę, by złapać trochę słońca. Twój pupil z pewnością będzie zachwycony, a Ty szybko zauważysz, że lepiej śpisz i poprawiło się Twoje samopoczucie. Poniżej znajdziesz pomysły na zabawę z psem na świeżym powietrzu — w ogrodzie, na działce, podczas spaceru lub wakacyjnego wyjazdu. Dowiesz się, jak zapewnić czworonogowi zajęcie, gdy musi spędzić czas sam, a jakie zabawy możesz zaaranżować wspólnie z pupilem.

Pamiętaj, że pies przebywający przez dłuższy czas na zewnątrz powinien mieć zapewniony cień oraz dostęp do wody!

Pomysły na zabawę z psem na świeżym powietrzu

Zabawę zawsze należy dopasować do czworonoga — jego wieku, kondycji, stanu zdrowia, a nawet upodobań. Nie zdziw się, jeśli na początku pies nie będzie wiedział, o co Ci chodzi. Postaraj się wytłumaczyć psiakowi zabawę i pamiętaj, że to ma być przyjemność dla obu stron — nie stosuj przymusu, a kiedy pies się znudzi, zaproponuj mu inną aktywność lub daj odpocząć. Oto kilka zabaw z psem, do wykorzystania w ogrodzie, na działce, spacerze lub wakacjach:

  • Węszenie — możesz zachęcić psa do poszukiwania smakołyków ukrytych w różnych częściach ogrodu, poszukiwania przedmiotu (dla ułatwienia możesz użyć olejku eterycznego lub cynamonu). Możesz także przygotować kilka pojemników (np. kubków po jogurcie) i pod jednym z nich ukryć smakołyk. Zachęć pupila, by wskazał łapą lub nosem odpowiedni pojemnik. Zacznij od prostych zadań i stopniowo zwiększaj stopień trudności. Wprowadź także komendę (np. „szukaj”) — kiedy pies już ją pozna, łatwiej mu będzie zrozumieć, czego od niego oczekujesz.
  • Mata węchowa — to nieco inna wersja zabawy w węszenie. Maty węchowe zyskały dużą popularność jako zabawki sprzyjające wyciszeniu, które są zajęciem umysłowym dla psa i zapobiegają nudzie. Możesz rozłożyć matę węchową i wypełnić ją smakołykami w ogrodzie. Możesz także potraktować trawnik jako wielką matę węchową i rozsypać na nim smakołyki lub suchą karmę.
  • Trening sztuczek — zaopatrz się w smakołyki, kliker i do dzieła! W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji, od prostych komend, po efektowne sztuczki. Naucz psa obiegania drzewa na komendę, odbijania się od drzewa, slalomu między nogami opiekuna, turlania się, proszenie, ukłonu, obrotów, podskoków, łapania własnego ogona, trzymania w pysku zabawki. Spróbuj nauczyć czworonoga tych sztuczek, a szybko zauważysz, jak dużą przyjemność sprawia mu Wasza współpraca.
  • Łapanie frisbee i aportowanie piłeczki — łapanie frisbee wygląda widowiskowo, zwłaszcza jeśli połączymy je z różnymi sztuczkami, jednak jest to trudniejsze zadanie. Aportowanie piłki to z kolei najprostsza zabawa, lubiana przez wiele psów. Może poświęcisz czas, by nauczyć psa przynoszenia aportu?
  • Tor przeszkód — możesz kupić przeszkody dla psa lub stworzyć je samodzielnie. Zainspiruj się torami agility dla psów, stwórz hopki, tunel, slalom, a może nawet kładkę i równoważnię? Nauka pokonywania toru może być świetną zabawą, która łączy trening posłuszeństwa z aktywnością fizyczną.
  • Basen — w upalne dni nawet nieśmiałe psiaki mogą przekonać się do basenu. Wykorzystaj specjalny basen dla psa lub wybierz basen rozporowy dla dzieci. Nie zmuszaj psa do wchodzenia do wody, możesz jednak zachęcić go smakołykami lub zabawką.
  • Zwyczajne posiedzenie razem z psem — kiedy ostatnio zdarzyło Ci się po prostu siedzieć obok swojego psa i obserwować otoczenie razem z nim? Albo spędzać czas na obserwowaniu, co robi Twój pupil (bez robienia zdjęć i nagrywania filmów)? Takie „nicnierobienie” rzadko zdarza się we współczesnym świecie, ale warto to zmienić! To zajęcie niesamowicie wycisza, odstresowuje i napełnia spokojem. Milan Kundera, znany pisarz, stwierdził kiedyś: „Usiąść z psem na wzgórzu przy zachodzie słońca to być z powrotem w raju, kiedy bezczynność to nie nuda tylko pokój”. Spróbuj koniecznie!

Zabawki i akcesoria dla psa do spędzania czasu w ogrodzie lub na działce

Podczas zabaw w ogrodzie możesz wykorzystać przysmaki dla psa — zwłaszcza te intensywnie pachnące, które ułatwią szkolenie i zachęcą psa do węszenia. Możesz także zaopatrzyć się w zabawki dla psa — frisbee, kulę na smakołyki, piłkę dla psa, piszczącą zabawkę lub profesjonalny aport z juty. Do zabaw w wodzie przyda się odpowiedni basen, a jeśli chcesz pokonywać z psiakiem tor przeszkód, niezbędne okażą się akcesoria do stworzenia toru agility. Najpierw jednak rozejrzyj się po domu i ogrodzie i sprawdź, co już masz — być może pod ręką czeka paczka ulubionych smakołyków Twojego pupila, a w kącie kurzy się piłka? Zawołaj psa i idźcie na dwór, aby cieszyć się słońcem i własnym towarzystwem!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Bogaty asortyment, szybka dostawam
2024-03-26
Towar zgodny z zamówieniem ilości jak i ilości. Szybka wysyłka. Polecam.
pixel